Praktycznie każda transakcja kupna-sprzedaży wymaga profesjonalnej wyceny mieszkania. Dokument ten jest również niezbędny w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny, a także podczas sądowych spraw majątkowych oraz spadkowych. Wyceny nieruchomości dokonać może wyłącznie rzeczoznawca majątkowy.
Wycena nieruchomości pozwala rzetelnie określić jej faktyczną wartość. Zadanie to realizowane jest według ustalonych zasad, wynikających z ustawy o gospodarce nieruchomościami. Stworzony dokument nosi nazwę operatu szacunkowego.
Podstawowym czynnikiem, który pozwala oszacować faktyczną wartość domu czy mieszkania jest przede wszystkim to, czy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego, czy też wtórnego. Równie ważne są ewentualne obciążenia, dotyczące – nota bene – lokali z rynku wtórnego, jak również stan techniczny budynku. Pod uwagę brany jest również plan zagospodarowania przestrzennego oraz lokalizacja. Wycena nieruchomości może przebiegać w oparciu o różne metody, najczęściej stosowaną jest porównanie wycenianego domu bądź mieszkania do lokali o maksymalnie zbliżonych parametrach, które zostały już sprzedane. Innym rozwiązaniem jest podejście dochodowe, czyli wycena wyliczana na podstawie przewidywanego dochodu, jaki można otrzymać w przypadku sprzedaży. Kolejną możliwością jest podejście kosztowe, czyli wyliczenia na podstawie kosztów odtworzenia, pomniejszając uzyskaną wartość o koszt zużycia oraz odtworzenia części składowych. Ostatnią alternatywą jest metoda mieszana, stanowiąca kompilację co najmniej dwóch propozycji wymienionych wcześniej. Wiele przydatnych informacji w przedmiotowym temacie można znaleźć w zasobach witryny http://prowert.pl/.