Filtr jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia akwarium. Jego zadaniem jest oczyszczanie wody i utrzymanie w niej równowagi biologicznej. Bez stałego działania filtra nie da się utrzymać w akwarium czystej wody, a samych ryb w pełni zdrowia. Również rośliny akwariowe wymagają stałego filtrowania. Warto poznać różnice między popularnymi rodzajami filtrów akwariowych.
Stosuje się go w niedużych akwariach. Posiada filtr wewnętrzny wykonany z gąbki, czasem z dodatkiem węgla aktywnego. Do filtra gąbkowego dołączona jest rurka napowietrzająca wodę. Tego rodzaju filtry stosuje się samodzielnie lub dodatkowo w akwariach o pojemności maksymalnej 200 litrów.
Filtr podżwirowy stosuje się pomocniczo – pod warstwą żwiru umieszcza się specjalną kratę, którą w swojej ofercie ma każdy sklep akwarystyczny. W tym filtrze specjalna pompa wciąga wodę między kamienie. Filtr ten zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń pomiędzy kamieniami na dnie akwarium.
Filtr UV to właściwie filtr, który posiada wbudowaną lampę UV. Zaletą tego typu urządzenia jest możliwość odkażania wody. Lampa UV niszczy część pierwotniaków czy bakterii, a także zapobiega powstawaniu glonów na brzegach akwariów. Stosowanie filtra z lampą UV jest jedną ze skuteczniejszych metod na klarowanie zamulonej lub zazielenionej wody.
Bez względu na to, czy posiadamy akwarium na wymiar, czy standardowy zbiornik oczyszczaniem wody musi zająć się filtr. Sprzęt różni się nie tylko ceną, ale również wydajnością, możliwościami oczyszczania wody czy wykorzystywaną do tego celu technologią. Oczywiście każdy filtr będzie pracował odpowiednio, jednak ostateczny wybór należy do właściciela akwarium.