Drewno to materiał ekologiczny i naturalny. Posiada również ciekawe walory estetyczne i bardzo dobre właściwości izolacyjne. Dodatkowo, jest to jeden z tych surowców, które łatwo poddają się obróbce, dzięki czemu mogą się tym zajmować nawet osoby początkujące. Można tworzyć z niego elementy proste oraz te bardziej skomplikowane – wygięte, profilowane i rzeźbione. Aby jednak rozpocząć na dobre przygodę z drobną obróbką drewna, należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi. Są to w głównej mierze sprzęty, które można nabyć w większości sklepów dla majsterkowiczów, dlatego zdobycie ich nie powinno stanowić problemu. Co jednak jest absolutnie niezbędne, a co stanowi tylko efektowny dodatek? Podpowiadamy poniżej.
Każdy typ majsterkowania powinno się rozpocząć od zgromadzenia niezbędnych narzędzi oraz od stworzenia projektu. Na tym wstępnym etapie warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych urządzeń, które mogą się przydać w praktycznie każdym momencie. Zaliczamy do nich:
– ołówki stolarskie – charakteryzują się grubym i dobrze znaczącym grafitem, pozawalają na precyzyjne oznaczenie miejsc cięć czy wbicia gwoździ;
– miarkę – dzięki niej będzie możliwe prowadzenie linii prostych oraz precyzyjne dopasowanie wymiarów poszczególnych elementów;
przykładnica kątowa – pozwala na rysowanie linii pod odpowiednim kątem;
– stół – to właśnie na nim będzie się odbywała spora część prac, dlatego warto dopasować go między innymi do swojego wzrostu.
Kiedy już zgromadzimy podstawowe narzędzia, możemy zacząć się rozglądać za większymi i bardziej profesjonalnymi. Najlepiej dostosować ich zakup do potrzeb, jakie pojawiają się przy konkretnym projekcie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że mamy wszystko, co jest nam potrzebne, a jednocześnie nie zagracimy warsztatu zbędnym sprzętem.
Piła jest jednym z podstawowych narzędzi przy obróbce drewna. Na https://dluta.pl dostępnych jest mnóstwo modeli, które różnią się od siebie między innymi budową, wielkością oraz rodzajem ostrza. Dzięki nim możemy wykonać różnorodne typy cięć na różnych rodzajach drewna. Podstawowy podział pił obejmuje ręczne i elektryczne. Pierwsze z nich świetnie sprawdzają się podczas niewielkich prac. Znajdą się tutaj między innymi płatnice wyposażone w sztywny brzeszczot, świetnie sprawdzające się przy szybkich i prostych cięciach. Dostępne są również otwornice, czyli piły do wycinania otworów w drewnie. Dla najbardziej wymagających, producenci stworzyli piły z wymiennymi brzeszczotami. Są to jednak narzędzia dość drogie.
Piły elektryczne to sprzęt o znacznie większych gabarytach i przeznaczony do większych prac przy obróbce drewna. Wykorzystuje się je między innymi na budowach oraz podczas różnego rodzaju wycinek. Ich mniejszą wersją są ręczne pilarki tarczowe. Są to urządzenia elektryczne wyposażone w okrągłą tarczę tnącą. Używa się ich przede wszystkim do prostych cięć w celu nadania materiałowi kształtu bądź odpowiedniej długości.
Są to jedna z najprostszych narzędzi wykorzystywanych przy obróbce drewna. Składają się z odpornego na uderzenia trzonka oraz różnorodnie ukształtowanego ostrza – brzeszczotu. Te z kolei mogą mieć długość od 4 do 40 mm i powinny być wykonane z hartowanej stali dobrej jakości. Przy ich pomocy możemy modelować, żłobić, wycinać rowki, usuwać nadmiar materiału, tworzyć wypusty i gniazda w drewnie.
Podobnie jak w przypadku pił, również tutaj każdy znajdzie coś, co spełni jego oczekiwania. Dłuta dostępne są bowiem w wielu wielkościach, długościach i frezach. Co więcej, w niektórych przypadkach można je nabyć w zestawach, co jest niewątpliwą zaletą.
Ich bardziej popularna nazwa to heble. Dzięki nim możemy wygładzić powierzchnię drewna, zaokrąglić krawędzie, wykonać wgłębienia, zedrzeć stare powłoki.
Strugi zbudowane są z ergonomicznego, dopasowanego do kształtu ręki uchwytu, w którym umieszczony jest nóż. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów noży, w tym: równiaki, drapaki, zdzieraki, kątniki oraz noże do wykonywania zdobień. Możliwa jest również regulacja grubości ścinanej warstwy poprzez odpowiednie wysunięcie ostrza.
Dzięki tego rodzaju narzędziom możemy wyrównać powierzchnię drewna, bądź zetrzeć z niej niechcianą powłokę. W przypadku drewna najczęściej stosuje się papier ścierny. Do miękkich kawałków na początku używa się papieru z grubszym ziarnem. Jeśli jednak materiał jest twardszy, lepiej sprawdzi się drobne ziarno. Papieru ściernego można użyć bezpośrednio lub nałożyć go na drewniany klocek lub pacę. Przy szlifowaniu świetnie sprawdzą się również: ściernice, szczotki druciane, pilniki oraz tarniki z niewielkimi kolcami.
Należy także pamiętać, że czym większy kawałek drewna do obróbki, tym większe ostrze pilnika lub tarnika należy zastosować. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem szlifowania sprawdzić, czy w drewnie nie pozostały jakieś twarde kawałki, na przykład kawałki metalu, pinezki lub gwoździe. Mogą one bowiem doprowadzić do zniszczenia narzędzia, a w niektórych przypadkach do uszkodzenia ciała pracownika.