Rodzaje znaków drogowych

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Znaki drogowe to wszystkie znaki, które zostały prawnie przyjęte jako obowiązujące w ruchu drogowym. Najbardziej ogólnym podziałem znaków drogowych jest podział na znaki pionowe oraz znaki poziome. Znaki pionowe to wszystkie elementy w postaci tarcz, tablic z symbolami bądź obrazkami, tablic z napisami, z kolei znaki poziome to wszystkie znaki, znajdujące się na nawierzchni dróg (linie, np. ciągłe bądź przerywane, napisy, symbole). Istotnym elementem, będącym także pewnego rodzaju znakiem drogowym, jest słupek drogowy. Słupki drogowe mogą informować , przykładowo, o zbliżającym się przejeździe kolejowym bądź fragmencie jezdni wyłączonym chwilowo z użytku.

Rodzaje znaków drogowych

  • Znaki ostrzegawcze – to wszystkie znaki trójkątne w czerwonym obramowaniu, w których symbol znajduje się na żółtym tle. Ich zadaniem jest wskazanie miejsc, w których występuje możliwość zaistnienia jakiegoś niebezpieczeństwa.
  • Znaki informacyjne – to białe symbole, znajdujące się na niebieskich prostokątnych znakach. Ich celem jest informowanie użytkownika drogi o rodzaju dróg bądź znajdujących się niedaleko obiektach. Szczególnym znakiem informacyjnym jest znak aktywny D-6, informujący o przejściu dla pieszych.
  • Znaki zakazu – to znaki w okrągłym kształcie i
    czerwonym obramowaniu, symbole przedstawione są na nich w kolorze czarnym. Informują o ograniczeniach w manewrach i zabraniają ich wykonywania.
  • Znaki nakazu – to okrągłe, niebieskie znaki, na których biały symbol widnieje na niebieskim tle. Mają za zadanie wskazanie określonego zachowania i sposobu jazdy.
  • Znaki kierunku i miejscowości – to znaki niejednolite kolorystycznie, występują na drogach w roli drogowskazu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wakacyjne stylizacje – co nosić w upalne dni?
Wakacyjne stylizacje – co nosić w upalne dni?
Codzienne stylizacje mogą być nie tylko modne, ale też wygodne. Producenci odzieży proponują wiele interesujących fasonów, które można dobrać do […]
Wybierając się na wycieczkę w góry, pamiętaj o tych sprawach
Wybierając się na wycieczkę w góry, pamiętaj o tych sprawach
Wybierając się na wycieczkę w góry, należy pamiętać o kilku rzeczach. Oto kilka wskazówek, jak możesz upewnić się, że będziesz […]
Sofy skórzane – jakie mają zalety?
Sofy skórzane – jakie mają zalety?
Świat skórzanych sof jest rozległy i zróżnicowany. Istnieje wiele różnych rodzajów skór, z których każdy ma swoje odrębne cechy. Skóra […]