Co tnie się laserem?

Cięcie materiału przeważnie wykonuje się po to, aby uzyskać pożądany kształt albo zmniejszyć rozmiar danego obiektu. Coraz częściej wykorzystuje się w tym procesie laser, który obecnie jest uznawany za najlepszą i najbardziej efektywną metodę obróbki. W swoich działaniach używa go m.in. http://valor-cnc.pl/.  Wiązka lasera jest bowiem znacznie bardziej precyzyjna niż choćby piła mechaniczna, strumień wody czy nawet gaz. W niniejszym artykule zostaną wymienione wszystkie najważniejsze materiały, które można z powodzeniem ciąć laserem. 

Metal to nie jedyna opcja

Laser jest urządzeniem wykorzystywanym powszechnie zwłaszcza w zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Służy tam głównie do cięcia różnych metali, takich jak choćby aluminium, stal nierdzewna, stal niestopowa oraz wysokostopowa, chrom czy tytan (można też w nich rzeźbić wzory, litery itp.). Niezwykle popularne jest cięcie żeliwa wiązką laserową w celu uzyskania pięknych mebli czy elementów ozdobnych. Omawianą metodę często stosuje się również do obróbki metali szlachetnych i wszelkich wyrobów z tworzyw sztucznych – m.in. gumy, kopolimeru, polietylenu, poliwęglanu, a także poliestru.

Nieco rzadziej natomiast jest używana do cięcia w drewnie, papierze, ceramice, kamieniu, skórze czy tkaninach. Lasery o różnej mocy znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki głównie z powodu niskich kosztów operacji i dużej uniwersalności (możliwość obróbki różnych przedmiotów). W tym przypadku cięcie odbywa się zawsze w obecności wybranego gazu ochronnego – najczęściej jest to azot albo argon. Jego zadaniem jest wydmuchiwanie stopionych resztek materiału w trakcie obróbki w celu zachowania czystości na stanowisku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 1 =