Dyzartria – co to jest i na czym polega?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dyzartria jest zaburzeniem mowy, które powoduje problemy z artykulacją, kontrolą mięśni i tempem.

Dyzartria jest neurologicznym zaburzeniem mowy. Zazwyczaj występuje w wyniku uszkodzenia mózgu. W najczęstszej formie dyzartrii, mięśnie w twarzy i gardle są dotknięte. Osoba może mieć problemy z poruszaniem wargami lub językiem, co może wpływać na jej zdolność do wydawania pewnych dźwięków lub słów. Może to również prowadzić do trudności w połykaniu, a nawet ślinienia się w niektórych przypadkach.

Może być spowodowana przez uszkodzenie mózgu, rdzenia kręgowego lub nerwów obwodowych (nerwy poza mózgiem i rdzeniem kręgowym), które mogą wystąpić w wyniku urazu, choroby lub starzenia się. Może być również spowodowana przez choroby neurologiczne, takie jak udar, stwardnienie rozsiane i choroba Parkinsona.

Dyzartrię można podzielić na dwa typy:

Dyzartria spastyczna 

Charakteryzuje się powolnym, sztywnym i pełnym wysiłku mówieniem. Ten typ jest często spowodowany uszkodzeniem mózgu lub udarem wpływającym na korę ruchową. Dyzartrii spastycznej często towarzyszy hipernasilenie (zwiększony rezonans nosowy) i nadmierna produkcja śliny, a także zmniejszona kontrola nad mięśniami gardła, które pomagają nam przełykać.

Dyzartria ataksyjna 

Charakteryzuje się nieregularnymi zaburzeniami rytmu i przepływu mowy. Dyzartria ataksyjna może być spowodowana uszkodzeniem móżdżku lub zwojów podstawy, lub uszkodzeniem nerwów kontrolujących ruchy mięśni (dolny neuron ruchowy). Wynikiem tego może być niewyraźna mowa z zaburzoną artykulacją i zmniejszoną głośnością.

Jeśli chcesz otrzymać pomoc specjalisty w tym zakresie, to neurologopeda Sosnowiec, jest miastem, w którym to zrealizujesz.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie sporty ekstremalne są polecane dla młodzieży?
Jakie sporty ekstremalne są polecane dla młodzieży?
W Polsce jest coraz większy dostęp do różnych sportów ekstremalnych. Korzysta z tego również młodzież, która uwielbia dodatkową dawkę adrenaliny. […]
Jak leczyć nerwicę?
Nerwica to zaburzenie natury psychicznej powstałe w wyniku konfliktów istniejących w umyśle osoby jej doświadczającej. Głównym objawem tego schorzenia jest […]
Jak działa oprogramowanie w chmurze i gdzie się go używa?
Oprogramowanie w chmurze to usługa przyszłości Coraz więcej firm decyduje się na oprogramowanie w chmurze – staje się to wręcz […]