Nieruchomość to bardzo dobra inwestycja – mimo ciągłego przybywania nowych mieszkań, ich ceny systematycznie rosną. W Polsce ludzie zdecydowanie wolą mieć własne lokum niż je wynajmować, skazując się na ciągłą niepewność związaną ze wzrostem cen najmu czy też różne niedogodności. Chodzi tutaj chociażby o brak zgody posiadania psa lub kota w wynajmowanym mieszkaniu lub konieczność akceptacji zastanego wyposażenia, koloru ścian i innych istotnych elementów lokalu. Za cenę najmu można już spłacać miesięczną ratę kredytu, jeśli oczywiście zostanie on udzielony, co niestety w dzisiejszych czasach jest stosunkowo trudne. W przypadku zmiany planów życiowych (praca w innym mieście lub kraju), mieszkanie nie stanowi przeszkody. Można je łatwo wynająć uzyskując dochód pasywny. Ciągły popyt na mieszkania plus wzrost ceny materiałów budowlanych i kosztów pracy, powodują systematyczny wzrost ceny metra kwadratowego.
Podobnie jak w innych miastach, ceny mieszkań zależą od wielu czynników. Najważniejsze z nich to lokalizacja, standard wykończenia, rodzaj budynku (kamienica, nowe osiedle, apartamentowiec), materiał budynku (cegła, czy wielka płyta), piętro (czy jest winda), infrastruktura. Zazwyczaj najwyższe ceny m2 osiągają mieszkania położone w centrum, z balkonem lub tarasem, posiadające piwnicę lub komórkę lokatorską, miejsce postojowe, w kameralnym budynku z cegły, o wysokim nowoczesnym standardzie wykończenia.
Jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem własnych czterech ścian, to warto poszukać biura nieruchomości, które ułatwi nam to zadanie. Możemy zrobić to bez wychodzenia z domu, szukając lokum w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło mieszkania sprzedaż Poznań i otrzymamy dostęp do kilkudziesięciu oferowanych nieruchomości. Średnie ceny za m2 mieszkania w Poznaniu (dla mieszkań małych i średnich) kształtują się w przedziale od 6 300 zł/m2 do 8 500 zł/m2. Duże mieszkania (powyżej 100m2) można kupić nawet za mniej niż 5 000 zł/m2. Przy tak dużych różnicach cen niezbędna jest pomoc specjalisty.