Dobór odpowiedniego ogumienia w samochodach ciężarowych jest jeszcze bardziej istotny, niż w przypadku pojazdów osobowych. Przede wszystkim dlatego, że ciężarówka pokonuje dłuższe trasy, przemieszcza się podczas różnych warunków klimatycznych oraz posiada kilka różnych osi. Każda z tych kwestii wpływa na rodzaj opon, w jaki należy wyposażyć pojazd.
Kiedy nadchodzi czas wymiany ogumienia, najlepiej jest stosować się do zaleceń producenta pojazdu. W tym celu warto sprawdzić, jakie opony były zamontowane w ciężarówce do tej pory albo zerknąć do specyfikacji technicznej, która powinna być na wyposażeniu jednostki. Można też oprzeć się na felgach ciężarowych, czyli ich rozmiarze i rodzaju.
Cały czas należy pamiętać, że pojazd ciężarowy posiada trzy osie: prowadzącą, napędową oraz wleczoną. Każda z nich wymaga osobnego zestawu ogumienia. Jak sprawdzić, czy opony są przeznaczone dla danej osi? Po symbolu, który się na nich znajduje (F lub S dla osi prowadzącej, D dla napędowej i T dla wleczonej). Istnieje również model opon uniwersalnych (o symbolu Z), ale z oczywistych względów będą one sprawowały się nieco gorzej niż specjalistyczne ogumienie.
Ostatnią rzeczą, na którą należy uważać, są realizowane trasy. W zależności od tego, czy jest to transport terenowy czy miejski, krótkodystansowy czy długodystansowy, w warunkach umiarkowanych czy zimowych, będzie potrzeba różnych opon. Oczywiście można również postawić na ogumienie hybrydowe, ale jego jakość jest nieco gorsza.