Jak dopasować prawidłowe ogumienie do samochodów ciężarowych?

Dobór odpowiedniego ogumienia w samochodach ciężarowych jest jeszcze bardziej istotny, niż w przypadku pojazdów osobowych. Przede wszystkim dlatego, że ciężarówka pokonuje dłuższe trasy, przemieszcza się podczas różnych warunków klimatycznych oraz posiada kilka różnych osi. Każda z tych kwestii wpływa na rodzaj opon, w jaki należy wyposażyć pojazd.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru opon?

Kiedy nadchodzi czas wymiany ogumienia, najlepiej jest stosować się do zaleceń producenta pojazdu. W tym celu warto sprawdzić, jakie opony były zamontowane w ciężarówce do tej pory albo zerknąć do specyfikacji technicznej, która powinna być na wyposażeniu jednostki. Można też oprzeć się na felgach ciężarowych, czyli ich rozmiarze i rodzaju.

Cały czas należy pamiętać, że pojazd ciężarowy posiada trzy osie: prowadzącą, napędową oraz wleczoną. Każda z nich wymaga osobnego zestawu ogumienia. Jak sprawdzić, czy opony są przeznaczone dla danej osi? Po symbolu, który się na nich znajduje (F lub S dla osi prowadzącej, D dla napędowej i T dla wleczonej). Istnieje również model opon uniwersalnych (o symbolu Z), ale z oczywistych względów będą one sprawowały się nieco gorzej niż specjalistyczne ogumienie.

Ostatnią rzeczą, na którą należy uważać, są realizowane trasy. W zależności od tego, czy jest to transport terenowy czy miejski, krótkodystansowy czy długodystansowy, w warunkach umiarkowanych czy zimowych, będzie potrzeba różnych opon. Oczywiście można również postawić na ogumienie hybrydowe, ale jego jakość jest nieco gorsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × 4 =