Przygotowywanie potraw w food trucku musi być szczegółowo zaplanowane. Wynika to bezpośrednio z mocno ograniczonej przestrzeni użytkowej i magazynowej. W większości kuchni na kołach nie może też pracować więcej niż dwie osoby naraz. Musimy zatem dobierać menu bardzo ostrożnie, najlepiej postawić na specjalizację w jednej kategorii potraw (przykładowo burgerach lub makaronach). Poprzez różne sosy, dodatki i warianty przyrządzenia możemy stworzyć całkiem bogatą kartę, a jednocześnie nie będziemy mieć problemu z organizacją naszej pracy i nadmiarem towaru.
Food truck, ze względu na swoje stosunkowo niewielkie w porównaniu z klasycznym lokalem rozmiary, musi mieć bardzo dobrze zaplanowane zaopatrzenie. Bezwzględnie musimy stosować się do zasad FIFO (ang. first in – first out – pierwsze weszło, pierwsze wyszło), nie możemy też robić zakupów na zapas. Musimy codziennie, w zależności od potrzeb, uzupełniać zaopatrzenie i w miarę działania naszego biznesu korygować nierentowne pozycje, lub zmieniać je na całkiem inne.
Nie bez znaczenia jest też sam proces przygotowywania potraw. W zależności od tego, jakie dania będziemy przygotowywać, musimy zwrócić uwagę na wymogi sanitarne dotyczące obróbki konkretnych produktów. Przyczepa gastronomiczna raczej nie pomieści dwóch osobnych pomieszczeń. Możemy jednak obejść to poprzez właściwy rozdział czasowy prac, wynajem stacjonarnej kuchni na godziny w celu obróbki wstępnej lub kupowanie już przygotowanych półproduktów. Każde z tych rozwiązań wymaga jednak odpowiedniej dokumentacji, powinniśmy się więc dokładnie zapoznać z obowiązującymi regulacjami i normami prawnymi.