Obcowanie ze sztuką jest nieodłączną częścią człowieczeństwa. Od zarania dziejów ludzie wypełniali życie działalnością twórczą. Od prostych rysunków w jaskiniach przez wytwory kultury ludowej aż do skomplikowanych form sztuki współczesnej. Ta dziedzina jest o tyle piękna, że można dotrzeć ją tam, gdzie inni nie patrzą z podziwem. Sztuka nie mieszka wyłącznie w galeriach, łatwo (albo właśnie najtrudniej) spotkać ją na ulicach naszych miast. Polskie miasta również oferują miejsca, gdzie bliskość twórczości artystycznej jest wyjątkowa. Oto 5 ośrodków ważnych na mapie polskiej sztuki.
Nie da się nie zacząć od krakowskiej świątyni sztuki, jaką jest Zamek Królewski na Wawelu, a w nim słynne arrasy z XVI wieku; malarstwo polskie w postaci portretów królewskich, czy takich dzieł jak „Hołd pruski” Jana Matejki, ale i europejskie pochodzące z Włoch, Niderlandów czy Niemiec. Dla fanów sztuki dziwiętnastowiecznej warta uwagi jest stała wystawa znajdująca się w Sukiennicach. Ważnym dla kultury miejscem jest także znajdujący się w Bazylice Mariackiej ołtarz Wita Stwosza. Do tego niezliczona ilość galerii sztuki z różnorodnymi wystawami.
W Łodzi dominuje sztuka nowoczesna o czym świadczą m.in. informacje zawarte na stronie https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/kultura-i-sztuka/galerie-sztuki/. Podróż śladem artystów warto rozpocząć tu od Miejskiej Galerii Sztuki. W jej 4 lokalizacjach podziwiać można grafikę, fotografię, tkaniny artystyczne, rzeźby i wiele więcej. Zupełnie inny wymiar twórczości spotyka się na ulicach miasta. Liczne murale współczesnych artystów, nazywane zewnętrzną galerią. Kolory, zwory i instalacje na budynkach są imponującą formą wyrazy i zasługują na uznanie. Łódź stoi pod znakiem różnorodności, w której warto się zatracić.
Kazimierz Dolny to małe klimatyczne miasto położone nad Wisłą, które od XX wieku stało się atrakcyjną lokalizacją dla twórców. Świadczy o tym zaskakująca ilość galerii sztuki, jak na tak małą miejscowość. Akcent postawiony jest tu na formy ludowe i tradycyjne. Ośrodki takie jak: Galeria Grabskich, Czerwone Wino, Galeria Leonardo, Galeria Kolor rozmieszczone są w okolicach Rynku, a zorganizowane w przytulnym stylu i są tak samo urokliwe jak całe miasteczko.
Stolica oferuje kontakt ze sztuką ze wszystkich okresów historii. Rozpoczynając od Muzeum Narodowego, Pałacu w Wilanowie, gdzie historia i klasyka wysuwają się na pierwszy plan przechodzimy do bardziej różnorodnych form np. w Poster Muzeum, gdzie oglądać można plakaty, czy Muzeum Neonów, a także Muzeum Figur Stalowych. Ważnym ośrodkiem jest Centrum Sztuki Współczesnej. To oczywiście nie wszystkie domy kultury w Warszawie. Odkrywać sztukę można tu przez setki godzin.