Pellet drzewny – korzyści z jego stosowania

Nie każdy chce używać do ogrzewania własnego domu tradycyjnego paliwa, jakim jest drewno. Bez wątpienia to jedna z najbardziej ekologicznych metod ogrzewania domu, ale wymaga poświęcenia jej dużo czasu. Drewno trzeba porąbać i regularnie uzupełniać w kominku. Dla leniwych wymyślono pellet drzewny, który w niczym nie ustępuje swojej pierwotnej formie. Jakie są korzyści z jego stosowania?

Zalety używania pelletu drzewnego

Ma taką samą wartość opałową, jak tradycyjne drzewo. Dużą przewagą pelletu jest to, że pozostaje po nim dużo mniej popiołu. W okresie składowania nie zbiera nadmiaru wilgoci oraz nie ma ryzyka, że dojdzie do jego samozapłonu. Dobrej jakości produkt, jak chociażby pellet Łomża potrafi być w przeliczeniu na kilogram wydajniejszy od drewna. To zdumiewające, że można wynaleźć koło na nowo. Kolejną przewagą produktu przetworzonego nad w pełni naturalnym jest jego bezobsługowość. Podobnie do ekogroszku, piec zasypuje się odpowiednią ilością paliwa i uzupełnia zapas raz na jakiś czas.

Na czele z ekologią

Pod względem ekologicznym zalicza się go do odnawialnych źródeł energii. Do wytwarzania pelletu wykorzystywane są nie tylko świeżo ścięte drzewa, ale również wszelkiego rodzaju odpadki. Tu nie liczy się bryła, a surowiec. W porównaniu do węgla ogranicza się znacznie wydzielanie CO2 do atmosfery oraz szkodliwych pyłów węglowych. Popiół, powstały w wyniku spalania, dobrze nada się do nawożenia roślin. Jak widać, od powstania, aż do zużycia pellet drzewny to produkt zoptymalizowany pod względem pełnego wykorzystania oferowanych przez niego dóbr.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + osiem =