Naczynia liturgiczne to naczynia używane w trakcie mszy świętej i nabożeństw. Mają one ogromne znaczenie symboliczne w trakcie liturgii. Niegdyś były one wykonywane przez wysokiej klasy rzemieślników, często były także ofiarowane w świątyniach w ramach wotum dziękczynnego lub z innych, osobistych powodów. Każdy rzemieślnik czuł się wręcz w obowiązku wesprzeć swój kościół tym, co potrafi robić najlepiej. Są one najczęściej wykonywane ze szlachetnych materiałów, nie szczędzi się im też wyniosłych zdobień. Aktualnie, oprócz zamówienia u specjalistów, kapłan może nabyć większość podstawowych naczyń liturgicznych w miejscach takich jak chrześcijański sklep.
Najważniejszymi z naczyń stosowanych podczas nabożeństw są kielich liturgiczny, patena, ampułki oraz monstrancja. Kielich jest używany w kościele już od okresu wczesnochrześcijańskiego, następuje w nim przemiana wina w krew Pańską. Patena to najczęściej srebrne lub pozłacane naczynie przypominające kształtem mały talerzyk, kładzie się na niej konsekrowaną w trakcie Mszy Świętej hostię. Ampułki, czyli dwa małe, szklane dzbanuszki, napełnia się winem i wodą. W trakcie liturgii to właśnie z ampułki przelewa się wino do kielicha. Monstrancja jest używana natomiast w trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu, wstawia się do niej przemienioną hostię.
Innymi naczyniami liturgicznymi, które możemy obserwować podczas niemal każdego nabożeństwa, są: lavabo (dzbanuszek z talerzykiem używany podczas liturgii do obmywania rąk) oraz cyborium (puszka lub miseczka, w której przechowuje się hostie dla przyjmujących podczas nabożeństwa Komunię Świętą). Najmniej znanym, aczkolwiek obecnym w każdej świątyni naczyniem jest kustodia. Przypomina ono małą monstrancję, służy jednak do przechowywania przemienionej hostii w tabernakulum.