Łożyska są jednym z najważniejszych elementów każdego mechanizmu, gdyż bez nich byłby on narażony na częste awarie. ich zadanie polega na ułatwieniu wprawiania w ruch innych części maszynerii i na ochronie tych części, bowiem bez łożysk elementy ruchome byłyby wystawione na nacisk wieli sił, które w końcu by je zniszczyły. Łożyska temu zapobiegają, a ich szczegółowe właściwości w dużej mierze zależą od rodzaju łożyska, z jakim mamy do czynienia. Jedną z największych grup łożysk jest łożysko toczne, które składa się z dwóch pierścieni, pomiędzy którymi zostały zastosowane elementy toczne. Jest to chyba najpopularniejszy rodzaj łożyska, który dzieli się na wiele podgrup.
Najliczniej stosowane są łożyska kulkowe. Ich nazwa pochodzi od użytych w nich elementów tocznych, którymi są – jak można się domyślić – specjalne, wytrzymałe kulki. Ich przeznaczenie jest bardzo szerokie, ale z uwagi na fakt, że są dość uniwersalne i mają mały moment obrotowy, najlepiej stosować je miejscach, gdzie wymagane są wysokie szybkości obrotowe i nie można sobie pozwolić na duże straty mocy. Pamiętajmy jednak, że rodzajów łożysk kulkowych jest wiele, a każde z nich będą różniły się szczegółowymi cechami.
Do mniej popularnych rodzajów łożysk należą: walcowe, igiełkowe, baryłkowe i stożkowe. Nazwy te również pochodzą od elementu obrotowego w nich zastosowanego. W przypadku walcowych są to walce, w przypadku igiełkowych cienkie, podłużne wałeczki itd. Jeśli pragniemy zaopatrzyć się w najlepsze łożyska na rynku, warto przyjrzeć się łożyskom ze Szczecina, które słyną ze swojej solidności.