Organizacja wyprawy w góry – najważniejsze elementy przygotowań

Polskie góry od wielu lat cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem turystów oraz podróżników. Tatry, Bieszczady czy może Góry Świętokrzyskie? Wszystkie te miejsca są na swój sposób unikalne i mają wiele do zaoferowania, zarówno entuzjastom prawdziwie wymagających wspinaczek, jak i relaksujących spacerów. Górska wyprawa może okazać się wspaniałą przygodą, ale tylko pod warunkiem, że odpowiednio się do niej przygotujemy. Co zatem należy ze sobą zabrać i jak zorganizować wycieczkę w góry? 

Przygotowany na każde warunki

Specyfika klimatu górskiego wiąże się z dynamiczną zmiennością pogody. Dlatego na samym początku planowania powinniśmy wybrać dokładny cel (najlepiej całą trasę) i datę podróży – tak żebyśmy mogli się odpowiednio dostosować do panujących w tym okresie warunków atmosferycznych.    Niezależnie od poziomu trudności górskiego szlaku warto zainwestować w profesjonalne buty do chodzenia po górach. Obuwie dobrej jakości powinno być przewiewne, skutecznie chronić kostkę i nie przemakać. Przy wyborze warto pamiętać, że buty męskie trekkingowe różnią się od tych damskich szerokością i wysokością podbicia oraz są od nich trochę cięższe.

Deszcz w górach należy do powszechnego zjawiska – podróżników na szlaku może on zaskoczyć praktycznie w każdej chwili, dlatego należy wyposażyć się dobrej jakości nieprzemakalną kurtkę oraz plecak. Do plecaka spakować można cały nasz ekwipunek, w którego skład powinny wchodzić: papierowa mapa, podstawowa apteczka, naładowany telefon, dokumenty oraz woda i jedzenie. Oprócz tych podstawowych elementów wyposażenia warto mieć przy sobie dodatkowe ubranie na zmianę czy też – zależnie od sezonu – krem przeciwsłoneczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − 19 =