Badania radiograficzne analizują dany materiał, używając aparatury emitującej promieniowanie rodzaju gamma lub promieniowanie X. W medycynie takie badanie jest niezwykle użyteczne i stosuje się je bardzo często. Na czym ono dokładnie polega? Co można nim sprawdzić?
Dzięki wykonywaniu badania radiograficznego można w prosty sposób zbadać defekt konstrukcji, nie tylko na zewnątrz, ale również w środku. Właśnie dlatego tak często medycyna posiłkuje się badaniem RT, które jest w stanie natychmiast dać obraz danej części ciała i pokazać gdzie wystąpiło ewentualne zniszczenie. Dużą zaletą jest także bezbolesność – brak bólu pozwala na korzystanie z tego zabiegu w każdych warunkach.
Badania radiograficzne najczęściej stosuje się je do sprawdzania pęknięć i złamań kości oraz do kontrolowania postępów leczenia po złamaniach, skręceniach itp.
Oprócz zastosowania w medycynie, używa się go również podczas różnych etapie produkcji w wielu gałęziach przemysłu. Jest to bardzo szybki oraz wiarygodny sposób na sprawdzenie, czy dana konstrukcja została poprawnie wykonana. Sprawdza się między innymi miejsca spojeń, połączenia spawane, a również powierzchnię przedmiotu, badając, czy nie powstały jakieś pęknięcia.
Takie badanie jakości są uzależnione od tego, jak dobry sprzęt jest używany do wykonania zdjęcia, ale także od doświadczenia operatora, które jest w tym momencie kluczowe, żeby uzyskać wysoką skuteczność.