Stres powoduje w organizmie zmiany hormonalne. Przede wszystkim wydzielony zostaje kortyzol. Jeśli jest to proces krótkotrwały, ma na celu mobilizację. Jednak jeśli jest to stan ciągły, prowadzi do pewnych konsekwencji, między innymi do zmniejszenia produkcji kolagenu w skórze. To z kolei bezpośrednio przekłada się na stan i jakość cery, która staje się ziemista. Pod oczami mogą pojawić się natomiast sińce. Jakie jeszcze problemy ze skórą mogą się pojawić?
Długotrwałe nerwy, szczególnie w połączeniu z innymi szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak smog, dym papierosowy, a nawet niewłaściwa dieta, mogą prowadzić do tak zwanego stresu oksydacyjnego. Polega on na braku równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Kiedy tak się stanie, dochodzi do częstszego uszkadzania komórek w ciele. To z kolei może się bezpośrednio przekładać na złe samopoczucie oraz występowanie takich problemów skórnych jak trądzik. Więcej informacji na ten temat będzie można znaleźć m.in. za pośrednictwem tej specjalistycznej witryny https://dermakrem.pl/blog/post/1_stres-oksydacyjny-a-tradzik.
Jest to choroba, która ma podłoże genetyczne, ale jej objawy nasilać może między innymi chroniczne napięcie nerwowe, które powoduje uwrażliwienie na różne alergeny. Intensywna odpowiedź immunologiczna organizmu objawia się odwodnieniem naskórka. To zaś wyzwala procesy zapalne na jego powierzchni. Skóra zaczyna swędzieć i pojawiają się egzemy, także na twarzy.
Ponieważ stres wpływa zarówno na odwodnienie skóry, jak i obniżoną produkcję kolastyny, naturalną konsekwencją przedłużającego się złego stanu psychicznego jest pojawienie się na twarzy zmarszczek. Stan ten pogłębia także sama mimika, która w takim trudnym okresie powoduje napięcie mięśni, marszczenie czoła, czy zaciskanie ust.