Kolor i materiał mebli – czym kierować się wyborze?

Meble we wnętrzach, obok ścian, to największe elementy aranżacyjne, które wpływają na styl i nastrój danego pomieszczenia. Łączą w sobie dwie funkcje: ozdobną i użytkową. Z tego powodu ważne jest zaplanowanie w jakim będą kolorze i z jakiego materiału będą wykonane.

Budowanie klimatu

Rola ozdobna sprzętów w dużej mierze związana jest z ich kolorem i fasonem. Meble w jasnym odcieniu zdecydowanie rozjaśnią małe czy słabo doświetlone pokoje. Dodadzą im lekkości i sprawią wrażenie bardziej czystych i przestronnych. Pastelowe kolory łatwiej ożywić mocniejszymi akcentami kolorystycznymi, takimi jak poduszki, ramki, świeczki.

Dodatki te są stosunkowo tanie i dlatego możemy do woli je wymieniać, kreując w ten sposób zupełnie nowy styl apartamentu, bez konieczności zmieniania całego wyposażenia. Jasne barwy mebli sprzyjają również wyciszeniu. Jeśli lubimy odpoczywać w salonie z książką lub przed telewizorem, idealny będzie fotel relax w pastelowych kolorach, który dodatkowo nas uspokoi.

Funkcjonalność i trwałość

Materiał, z jakiego wykonane są meble ma bardzo istotne znaczenie. Najczęściej oczekujemy, że będzie on trwały i łatwy w utrzymaniu czystości. Nowoczesne komplety wyprodukowane są z tkanin odpornych na plamy i o przedłużonej funkcji użytkowej. Nawet w przypadku jasnych kolorach wyposażenia nie musimy się już obawiać, że szybko się pobrudzą i zniszczą.

Jeśli mamy jednak co do tego wątpliwości, dobrym rozwiązaniem będzie wybór naturalnych materiałów, które sprawdzą się nawet w bardzo często eksploatowanej przestrzeni. Komplet wypoczynkowy czy narożniki skórzane spodobają się osobom, którym zależy na funkcjonalności i klasycznej formie. Meble wykonane z tego ponadczasowego materiału, jeśli są odpowiednio impregnowany, będą cieszyły oko przez długie lata.

Współczesne meble to ogrom kolorów, fasonów i materiałów. Dobranie odpowiednich do naszego stylu i potrzeb może czasem wydawać się wyzwaniem dla niewprawionej w urządzaniu mieszkań osoby. Dobrze jest wcześniej zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć, jaki mamy budżet, jaką funkcję będą pełnić. Jeśli odpowiemy sobie na te pytania, aranżowanie pokoju może stać się pasjonującym zajęciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

szesnaście − sześć =