Chirurgia małoinwazyjna to coraz lepiej rozpowszechniony przez współczesną medycynę system operacji z jak najmniejszą ingerencją w organizm. Stosowana jest coraz częściej i z coraz lepszym powodzeniem, m.in. w chirurgii ogólnej, ortopedii, ginekologii czy kardiologii.
System chirurgiczny Da Vinci to jeden ze sposobów chirurgii małoinwazyjnej. Jest robotem medycznym do wykonywania skomplikowanych zabiegów przy wykorzystaniu właśnie zdobyczy chirurgii małoinwazyjnej. Jego pierwowzór stworzył utalentowany w wielu dziedzinach Leonadro da Vinci i stąd wzięła się nazwa robota. Sam system chirurgiczny został stworzony w latach 90. XX wieku w Stanach Zjednoczonych przez Intuitive Surgical. Zbudowany jest z konsoli chirurgicznej i kilku ramion (3 lub 4), które mogą przeprowadzać skomplikowane operacje w sposób małoinwazyjny, czyli taki, który zmniejsza krwawienie, przyspiesza rekonwalescencję oraz zmniejsza ryzyko komplikacji.
System chirurgiczny Da Vinci najczęściej wykorzystywany jest w chirurgii ogólnej (do operacji pęcherzyka żółciowego, operacji bariatrycznych lub achalazji przełyku), w ginekologii (do zabiegów histerektomii, miomektomii czy sakrokolpopexi), w urologii (do wykonywania cystektomii, prostatektomii oraz częściowej nefrektomii) oraz w proktologii (w zabiegu kolektomii oraz niskiej przedniej resekcji) i kardiochirurgii (do naprawy zastawki dwudzielnej czy rewaskularyzacji wieńcowej).
System ten jest znany na całym świecie i wykorzystywany w wielu szpitalach. Posiada również możliwość przeprowadzania zabiegów telechirurgicznych, dzięki którym w jednej operacji mogą uczestniczyć lekarze z dwóch krańców Ziemi.
ciekawy artykuł , dobrze że postępy w medycynie tak szybko zachodzą, pozdro 😉