Fleczer to stosowane w stomatologii tymczasowe wypełnienie leczonego zęba. Jest on wykonywany z materiału, który jest w pełni bezpieczny dla pacjentów, w tym także dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Stosuje się go wtedy, gdy niemożliwe jest założenie wypełnienia podczas jednej wizyty u dentysty lub w przypadku leczenia kanałowego, które rozłożone jest w czasie.
Fleczer, nazywany także opatrunkiem zęba, powinien być odpowiednio szczelny, aby we właściwy sposób zabezpieczał miejsce, w którym jest założony. Powinien być on trwały, ale jednocześnie umożliwiać bezproblemowe jego wyjęcie podczas kolejnej wizyty u stomatologa. Nie może on także zaburzać smaku, ponieważ w niektórych przypadkach pacjenci noszą go nawet przez kilka tygodni. Nie może on także wchodzić w reakcje z przyjmowanymi lekami. Jego zadaniem jest wyłącznie ochrona odsłoniętych tkanek zęba przed wniknięciem w głąb nich bakterii, wirusów oraz innych drobnoustrojów, które mogą wywołać choroby.
Materiał ten nie ma żadnych właściwości leczniczych. Jego skład jest w pełni bezpieczny dla pacjentów. Nie ma negatywnego wpływu na organizm. W skrajnych przypadkach może zdarzyć się wystąpienie uczulenia na jego składniki, ale sytuacja ta jest niezwykle rzadka. Niektórzy pacjenci zgłaszają także, że po założeniu opatrunku odczuwają nieprzyjemny, gorzki smak w ustach, ale nowoczesne fleczery minimalizują to zjawisko praktycznie do zera. Jeśli po założeniu go występują jakiekolwiek niepokojące dolegliwości niezwłocznie trzeba skonsultować je ze stomatologiem.