Dlaczego tworzenie notatek wizualnych sprzyja myśleniu?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tworzenie notatek wizualnych jest nie tylko zabawą, ale także sprzyja myśleniu. Łatwiej jest zapamiętać to, co widzisz, niż to, co słyszysz (chyba że jesteś słuchowcem). Dlatego tworzenie notatek wizualnych może pomóc Ci skupić się na tym, co chcesz zapamiętać, jednocześnie wyłączając elementy nieistotne.

Oczy jako główny rejestrator informacji

Używamy naszych oczu jako naszego głównego organu zmysłu. Kiedy patrzymy na coś, używamy naszego mózgu, aby przetworzyć te informacje i nadać im sens.

Metoda opierająca się na tworzeniu sketchnote pomaga nam myśleć głębiej o podmiocie, który studiujemy lub o którym się uczymy, ponieważ przetwarzamy większą ilości informacji, których nie bylibyśmy w stanie wychwycić wyłącznie ze słuchu.

Sketchnote są szczególnie przydatne, gdy próbujesz rozwiązać problemy lub podjąć decyzje. Kiedy zapisujemy rzeczy, mamy tendencję do silniejszego skupiania się na podmiocie. Eliminacja zbędnych informacji, połączona z elementami wizualnymi, które bogate są w dane, przyśpiesza łącznie poszczególnych wątków i dynamizuje proces wyciągania wniosków i podejmowania decyzji.

Dlaczego więc notatka wizualna, równa się lepszemu myśleniu?

Pomaga myśleć głębiej, jednocześnie prowadząc do drobnostkowego rozkładu całości na pomniejsze części, o których łatwiej nam myśleć, niż o całości. Ten proces pomaga budować modele mentalne dla zrozumienia złożonych systemów, takich jak projekty rozwoju oprogramowania lub struktury organizacyjne. Stanowi to domenę przede wszystkim umysłów ścisłych, które posiadają zdolności do niespotykanej koncentracji na detalach istotnych dla całości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Gdzie najlepiej zrobić implanty zębów?
Z upływem lat implanty zębów cieszą się coraz większą popularnością. Jest to świetny sposób na zastąpienie protez, które szybko się […]
Słońce i owady – jak zabezpieczyć przed tym dom?
Dzięki roletom można zapomnieć o przykrych skutkach upalnych dni. Specjalne osłony na okna ochronią nasze mieszkanie przed nadmiernym nagrzaniem, a […]
Dlaczego robimy zdjęcia?
Zdjęcia w każdej możliwej i znanej dzisiaj formie pozwalają na uwiecznianie, zatrzymanie danej chwili i pozostawienie jej w naszej pamięci […]